Prikaz veće karte
Dvadesetih godina prošlog stoljeća na mjestu vile Rebar bila je lovačka kuća. 1932. godine grad ondje gradi vilu. U šumi iznad današnjih ostataka vile nalazi se i staro tenisko igralište. Vila Rebar podignuta je prema projektu Ivana Zemljaka i dograđivana u periodu nakon Drugog svjetskog rata. Tijekom Drugog svjetskog rata vilu je koristio Ante Pavelić kao vlastitu rezidenciju i ona je na neki način bila njegovo "Orlovo gnijezdo". Oko Vile Rebar je Ante Pavelić dao izgradtiti nekoliko bunkera i tunelsko sklonište u sklopu vile. Vila Rebar povezana je s tim bunkerima uskim podzemnim evakuacijskim tunelima.
Poslije Drugog svjetskog rata vila je služila kao dječje odmaralište i planinarsko-izletnički dom, a potkraj 50-ih prelazi u vlasništvo ugostiteljskog objekta "Risnjak". 1979. godine je stradala u požaru (prema nekima požar je bio podmetnut). U njoj su se održavale svadbe, pa i maturalne večere. Moglo se prenoćiti i služiti uslugom "dnevnog odmora". Vikendima je svirala živa glazba. Cijeli drveni dio otišao je u prah i pepeo, a zadržali su se samo kameni temelji.
Stjepan Lamza
Vila Rebar ostat će simbolom tužnog prekida briljantne karijere dinamovog nogometaša Stjepana Lamze. Naime 1967. godine prilikom proslave pobjede u polufinalnoj utakmici Kupa velesajamskih gradova (pobjede Dinama nad Eintrachtom, 4:0) Štef je pijan pao s balkona i povrijedio glavu tj. centar za ravnotežu što je trajno utjecalo na njegovu sportsku karijeru. Naime, Lamzu su poslije par litra ruma zatvorili u sobu da malo odmori, ali se on probao izbaviti preko balkona, no nesretno je pao na glavu. Dinamo je bez njega ipak uspio u finalu s Leedsom osvojiti Kup velesajamskih gradova (danas kup UEFA).
Kako se dolazi?
Tramvajem 8 ili 14 dolazi se do Mihaljevca, a onda tramvajem 15 do zadnje stanice Gračansko Dolje pred Tunel. Nakon toga pješice iznad tunela se skrene ulijevo prema vili.
Osobne fotografije
Kameno prizemlje nekadašnje vile Rebar:
Kameno prizemlje nekadašnje vile Rebar:
Tunel u sklopu nekadašnje vile Rebar:
Unutrašnjost ruine nekadašnje vile Rebar:
Unutrašnjost ruine nekadašnje vile Rebar:
Broj komentara: 6:
Bilo bi divno da netko obnovi objekt i napravi fini restoran ili sportski centar u sklopu restorana, uz samu vilu nalazi se i teniski teren koji se lako može dovesti u funkciju, a na savršenom je mjestu okružen šumom i u hladovini. Mislim da je sve u vlasništvu grada i zbilja mi nije jasno da to nikada nije došlo u razmatranje ili na drađbu...
Nisam siguran, ali mislim da je teniski teren pored Vile Rebar već u funkciji. Što se tiče samog objekta i upravljanje takvim nekretninama, mogu pretpostavljati kako to kod nas ide; nikoga za objekt nije briga godinama, ali kad bi se neki poduzetnik odlučio to dovesti u red (i naravno od toga nešto i zarađivati), onda bi se pojavila sva sila nekakvih dušebrižnika kako je to u zaštićenoj sljemenskoj zoni, kako to narušava mir pticama i maslačcima, kako je to povijesno dobro, kako je to spomenik kulture ... takvih je primjera u gradu koliko hoćeš.
teniski teren je u istom stanju kao i vila. jedino što se tamo održava su povremeni "izleti" i roštilji mlađarije.
kriva informacija vila Rebar je izgorjela 1980.godine
Zanimljivo i atraktivno samim time šta je vezano za poglavnika Pavelića, u svakom slučaju vrijedno za obnoviti i staviti u funkciju kao nekada
Pokraj teniskog igrališta bio je mini-golf. Poznata je i po tome što je 1967.g. s kata pao na beton najbolji igrač Dinama Stjepan Lamza i teško se ozlijedio, nakon slavlja poslije pobjede nad Franfurtskim Eintrachtom, kasnije je Dinamo osvojio taj europski kup. Nažalost, više nije mogao igrati.
Objavi komentar